Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej PSG w Lubaczowie - Placówki

Nawigacja

Placówki

PSG w Lubaczowie

24.11.2015

Placówka Straży Granicznej w Lubaczowie
37-625 Krowica Sama
tel. +48 16 672 88 00

      Placówka SG w Lubaczowie odpowiada za ochronę odcinka granicy RP o długości 16,12 km od znaku granicznego numer 569 do znaku granicznego numer 599. Na północy placówka sąsiaduje z Placówką SG w Horyńcu - Zdroju, a od strony południowej z Placówką SG w Korczowej. Po stronie ukraińskiej placówka sąsiaduje z dwoma Oddziałami Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w m. Szałasy i Hruszew. Ochraniany odcninek granicy jest pagórkowaty i w ponad 85% zalesiony przez przylegające i przecinające linię graniczną kompleksy leśne. Teren jest podmokły ze względu na występujace na nim liczne rozlewiska i cieki wodne.

        Od 2 grudnia 2013r. placówka obsługuje nowo otwarte drogowe przejście graniczne w Budomierzu. Budowę przejścia rozpoczęto w maju 2010r. Inwestycja kosztowała prawie 146 mln zł
i była współfinansowana m.in. ze środków unijnych. Nowo otwarte przejście jest czwartym przejściem drogowym na Podkarpaciu, a siódmym na polsko-ukraińskiej granicy państwowej.

DROGOWE PRZEJŚCIE GRANICZNE BUDOMIERZ-HRUSZEW

          Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew jest w całości zlokalizowane po polskiej stronie i w jednym miejscu dokonywana jest kontrola graniczna oraz celna zarówno służb polskich jak i ukraińskich. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych. W przejściu granicznym usytuowanych jest 9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski  - 5 przeznaczonych do odprawy ruchu osobowego, 2 do ruchu towarowego do 3,5 t oraz 2 dla ruch autobusowego. 
Na kierunku wyjazdowym z RP kontrola graniczna może odbywać się na ośmiu pasach, 5 dla ruchu osobowego, 2 dla ruch towarowego do 3,5 t oraz na 1 pasie dla ruchu autobusowego.

 


            Infrastruktura przejścia przystosowana jest również do dokonywania odprawy samochodów ciężarowych do 7,5 tony. Przejście w Budomierzu wyposażone jest w wiele nowoczesnych rozwiązań m.in. w elektroniczny dozór (CCTV) i zdalne sterowanie ruchem na pasach odpraw za pomocą tablic led, które oznaczają poszczególne pasy odpraw i mogą być modyfikowane w zależności od natężenia ruchu. Oprócz głównego budynku administracyjnego wybudowane zostały m.in. punkty odpraw granicznych, budynki przeznaczone do kontroli szczegółowej, garaże, specjalne pomieszczenia dla psów służbowych oraz toalety dla podróżnych ulokowane na obu kierunkach wjazdowym i wyjazdowym przy wjeździe na terenem przejścia. Ponadto przejście posiada własną oczyszczalnię ścieków i ujęcie wody. Na terenie przejścia znajduje się również lądowisko zapasowe dla helikoptera.
            Główna droga dojazdowa nr 866 prowadząca do przejścia granicznego została częściowo zmodernizowana, a jej końcowy odcinek został wybudowany na nowo.Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z Unią Europejską.  
            Administratorem drogowego przejścia granicznego jest Wojewoda Podkarpacki.

            Od 15 czerwca 2022r.  w dpg w Budomierzu pilotażowo wprowadzono odprawę samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t (wcześniej tylko ruch osobowy i pojazdów do 3,5 t). Dotyczy on środków transportu przeznaczonych do przewozu towarów, które podlegają kontroli granicznej i celnej. Kontrola graniczna samochodów osobowych oraz autobusów realizowana jest na dotychczasowych zasadach. Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na wzrost przepływu towarów przez granicę z Ukrainą.

do góry