Rota ślubowania funkcjonariuszy Straży Granicznej
Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Granicznej,
ŚLUBUJĘ:
służyć wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego
ŚLUBUJĘ:
stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia,
ŚLUBUJĘ:
- ściśle przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i obowiązującego porządku prawnego oraz ofiarnie i sumiennie wykonywać powierzone mi zadania,
- przestrzegać dyscypliny służbowej,
- wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych,
- dochować tajemnicy państwowej i służbowej,
- strzec dobrego imienia służby, honoru i godności, a także przestrzegać zasad etyki funkcjonariusza Straży Granicznej
Zasady Etyki Zawodowej Funkcjonariuszy Straży Granicznej
- Funkcjonariusz zobowiązany jest do wierności Rzeczypospolitej Polskiej oraz do lojalności wobec Straży Granicznej, przełożonych, podwładnych i współpracowników, rozumianej jako poczucie wspólnoty odpowiedzialnej za realizację zadań ustawowych Straży Granicznej.
- Funkcjonariusz we wszystkich swoich działaniach powinien kierować się zasadami praworządności, w celu pogłębiania zaufania do organów władzy publicznej.
- Funkcjonariusz w czasie służby i poza nią powinien postępować w sposób niegodzący w dobre imię Straży Granicznej i jej funkcjonariuszy.
- Funkcjonariusz we wszystkich swoich działaniach ma obowiązek poszanowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.
- Postępowanie funkcjonariusza powinna cechować życzliwość oraz bezstronność wykluczająca uprzedzenia rasowe, narodowościowe, wyznaniowe, polityczne, światopoglądowe, kulturowe lub wynikające z innych przyczyn.
- Wykonując zadania służbowe funkcjonariusz powinien dostosować swoje zachowanie do sytuacji i cech osób uczestniczących w zdarzeniu, w szczególności do wieku, płci, narodowości i wyznania, a także uwzględniać uzasadnione potrzeby tych osób oraz wykazywać poszanowanie ich symboli, języka, obyczajów i tradycji.
- Funkcjonariusz nie powinien manifestować publicznie poglądów i sympatii politycznych; nie powinien prowadzić jakiejkolwiek agitacji o charakterze politycznym w służbie oraz poza nią.
- Funkcjonariusz powinien wykonywać czynności służbowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, starannością i rzetelnością, wykazując się odpowiedzialnością za swoje postępowanie.
- Funkcjonariusz nie powinien akceptować, tolerować ani lekceważyć zachowań funkcjonariuszy i pracowników naruszających prawo lub zasady etyki zawodowej.
- Funkcjonariusz powinien wystrzegać się korupcji w każdej postaci oraz zwalczać wszelkie jej przejawy.
- Funkcjonariusz nie powinien wykorzystywać swojego zawodu do osiągania jakichkolwiek nienależnych korzyści materialnych lub osobistych dla siebie lub kogoś innego, ani zachowywać się w sposób wskazujący na chęć uzyskania takich korzyści.
- Funkcjonariusz nie powinien dopuszczać do sytuacji, w których sprawy prywatne kolidują z wykonywanymi obowiązkami służbowymi, powodując podejrzenie o stronniczość lub interesowność.
- Funkcjonariusz nie powinien podejmować żadnych prac ani zajęć poza służbą, które kolidują z obowiązkami służbowymi lub mogą podważać zaufanie do Straży Granicznej, w szczególności w sytuacjach w których nie jest wymagana zgoda przełożonego.
- Funkcjonariusz powinien zachować w tajemnicy informacje, które mogą szkodzić dobru służby oraz prawnie chronionym dobrom osób uczestniczących w działaniach podejmowanych przez funkcjonariuszy.
- Funkcjonariusz powinien dbać o powierzone mu mienie, racjonalnie nim gospodarować i nie wykorzystywać do celów innych niż służbowe.
- Funkcjonariusz powinien opierać relacje służbowe na współodpowiedzialności, współpracy, równoprawności, koleżeństwie, wzajemnym szacunku, pomocy oraz dzieleniu się doświadczeniem i wiedzą.
- Funkcjonariusza powinna cechować wysoka kultura osobista oraz estetyczny wygląd dostosowany do warunków i okoliczności służby.
- Funkcjonariusz będący przełożonym powinien dbać o właściwe warunki wykonywania zadań i rozwoju zawodowego podległych jemu funkcjonariuszy i pracowników, atmosferę w służbie i pracy, a także dobre relacje interpersonalne oraz inspirować i motywować podwładnych do działania.
- Funkcjonariusz będący przełożonym powinien dawać podwładnym przykład nienagannego zachowania, w szczególności nie powinien nadużywać stanowiska służbowego lub pełnionej funkcji wobec podległych funkcjonariuszy i pracowników.
- Funkcjonariusz będący przełożonym oceniając podwładnych powinien kierować się jasno określonymi i obiektywnymi kryteriami.
- W przypadkach nieuregulowanych przepisami prawa lub zasadami etyki zawodowej, funkcjonariusz jest obowiązany kierować się zasadami współżycia społecznego oraz postępować w sposób nienaganny, tak by jego działania prowadziły do pogłębiania zaufania społecznego do Straży Granicznej, a także nie narażały na uszczerbek jej dobrego imienia oraz dobrego imienia jej funkcjonariuszy.