Ruch graniczny utrzymuje się na wysokim poziomie
Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie blisko 11,5 mln podróżnych. Jako oddział, Bieszczadzki Oddział SG odprawił największą liczbę podróżnych w kraju. Średni ruch dobowy osób wyniósł 31 tys. osób (maksymalny ruch dobowy - 56 tys. osób). Około 90 proc. podróżnych stanowili obywatele Ukrainy.
Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce - ok. 4,6 mln oraz w Korczowej - ok. 3,2 mln. Na wysokim poziomie utrzymuje się liczba osób odprawionych w ruchu kolejowym - ponad 1,37 mln. Na przejściach granicznych w Budomierzu i Krościenku odprawiono kolejno około 1 mln i ponad 586 tys. osób.
Strażnicy graniczni z BiOSG odprawili łącznie ponad 2,18 mln środków transportu. Ze względu na specyfikę i połączenie z autostradą najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej - ok. 860 tys. W Medyce było to 802 tys., w Budomierzu 270 tys., a w Krościenku 189 tys. Funkcjonariusze SG kontrolowali także samochody ciężarowe bez ładunku w miejscu powstającego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Odprawiono tam ponad 44 tys. ciężarówek.
O 12 procent, w porównaniu do r. 2023 wzrosła liczba operacji w podrzeszowskim porcie lotniczym w Jasionce. Mundurowi obsłużyli tam ponad 1,15 mln podróżnych (wzrost o 13 procent).
W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili podróżnych pochodzących ze 172 państw świata.
Migracja oraz kontrole pobytu i zatrudnienia
Zatrzymano 132 osoby, które wbrew przepisom przekroczyły granicę do Polski na podkarpackim odcinku z Ukrainą i Słowacją. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Turcji i Etiopii.
W wyniku 1059 kontroli legalności pobytu oraz 224 kontroli zatrudnienia mundurowi z BiOSG stwierdzili na Podkarpaciu nielegalny pobyt 358 cudzoziemców oraz 478 przypadków pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Ciekawą kontrolę przeprowadzili funkcjonariusze z placówki SG w Lubaczowie. Działaniem objęto łącznie 95 cudzoziemców pracujących przy zbiorach owoców. Ustalono, że 60 ob. Ukrainy wykonywało pracę nielegalnie. Za powierzanie pracy wbrew przepisom pracodawca został ukarany przez sąd grzywną w wysokości 6 tysięcy zł.
Fałszywe dokumenty
Podkarpaccy strażnicy graniczni w wyniku kontroli granicznej oraz działań realizowanych wewnątrz kraju wykryli ponad 3,9 tys. fałszywych dokumentów. W większości były to fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej, dokumenty pobytowe oraz komunikacyjne.
Większość ujawnień to efekt intensywnych działań jednej z podkarpackich placówek SG. Dotyczyły one zwalczania zorganizowanej przestępczości trudniącej się produkcją i dystrybucją fałszywych dokumentów na dużą skalę.
Ogromna wartość przedmiotów i towarów pochodzących z przestępstwa
Łączna wartość ujawnionych nielegalnych towarów wyniosła ponad 57 mln złotych.
Wartość zatrzymanych papierosów oraz tytoniu oszacowano na ponad 33,6 mln złotych.
W minionym roku strażnicy graniczni z Podkarpacia odzyskali 146 pojazdów pochodzących z przestępstwa oraz 345 części ze skradzionych aut. Wykryto także 15 rowerów i 15 maszyn budowlanych pochodzących z przestępstwa. Łączna szacunkowa wartość tych przedmiotów wynosi ponad 22,9 mln złotych.
Najdroższe, zatrzymane na podkarpackich przejściach granicznych samochody pochodzące z przestępstwa to bmw X7 odzyskane w Medyce (800 tys. złotych) oraz audi RS7 zatrzymane w Korczowej (800 tys. zł) . Dodatkowo dzięki informacjom od śledczych z BiOSG służby Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Niemiec, Słowacji, Litwy, Węgier, Niderlandów oraz Portugalii zatrzymały 30 pojazdów o szacunkowej wartości około 9 mln złotych. Luksusowe samochody były przywłaszczone na szkodę firm leasingowych i wypożyczalni samochodów działających w Polsce.
Walka z przestępczością zorganizowaną
Działania BiOSG ukierunkowane były głównie na zwalczanie przestępczości o charakterze migracyjnym, prowadzonej na terytorium RP, jak i innych państw UE. W 2024 roku pion operacyjno-śledczy BiOSG prowadził 20 postępowań związanych z działalnością zorganizowanych grup przestępczych, również o charakterze międzynarodowym. Czynności te doprowadziły do postawienia zarzutów łącznie 80 osobom, z czego zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych usłyszały 42 osoby. Czyny przestępcze dotyczyły głównie działalności migracyjnej i karno-skarbowej.
W ramach działań wymierzonych w przestępczość zorganizowaną, tylko w 2024 roku mundurowi z BiOSG doprowadzili do ujawnienia 3 dużych transportów wyrobów akcyzowych o wartości przekraczającej 25 mln zł oraz zlikwidowali 1 miejsce dystrybucji fałszywych dokumentów.
Funkcjonariusze BiOSG rozbili m.in. zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się procederem umożliwiania nielegalnego pobytu na terytorium RP obcokrajowcom m.in. poprzez wprowadzanie w błąd pracowników administracji państwowej. W wyniku podjętych działań zarzuty usłyszało łącznie 26 osób, w tym 8 zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Podkarpaccy strażnicy graniczni przeprowadzili także szereg skoordynowanych działań ze służbami innych państw europejskich, dzięki czemu wykryto łącznie 74 migrantów przewożonych na odcinku tzw. „szlaku bałkańskiego”. Na gorącym uczynku zatrzymano sprawców przewozu oraz zgromadzono materiały umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności organizatorów przestępczego procederu.
Zatrzymania osób poszukiwanych
Każda osoba przekraczająca zewnętrzną granicę UE, poza weryfikacją tożsamości oraz autentyczności dokumentów sprawdzana jest także przez SG w krajowych oraz międzynarodowych bazach poszukiwawczych. W 2024 roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali 236 osób będących w zainteresowaniu krajowych i zagranicznych organów ścigania. Byli to m.in. groźni przestępcy poszukiwani na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania oraz Czerwonych Not Interpolu.
Funkcjonariusze BiOSG wykryli także 23 cudzoziemców, którzy zmienili swoje dane, aby uniknąć konsekwencji prawnych popełnionych wcześniej czynów. Mając świadomość, że są poszukiwani i będą zatrzymani na granicy, zmieniali dane osobowe, aby wprowadzić służby w błąd. Takie próby podjęli obywatele Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.
Wsparcie ochrony innych odcinków zewnętrznej granicy UE
Bieszczadzki Oddział SG w sposób ciągły (rotacyjnie) deleguje swoich funkcjonariuszy do wsparcia Podlaskiego Oddziału SG ochraniającego granicę z Białorusią. Mundurowi z BiOSG uczestniczą też w misjach zagranicznych organizowanych przez Agencję Frontex m.in. w Grecji, Albanii, Łotwie, Hiszpanii i Bułgarii.
BiOSG rośnie w siłę
Bieszczadzki Oddział SG w sposób ciągły prowadzi nabór do służby. W 2024 roku wcielono 200 nowych strażników granicznych. Kadrowo BiOSG przygotował się do zapewnienia odpraw na uruchomionym w dniu 21 grudnia 2024 roku przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice. Tylko do zadań związanych z odprawą graniczną planowanych jest tam około 100 funkcjonariuszy.
W bieżącym, 2025 roku planowane jest także wcielenie 200 nowych strażników granicznych. Będzie to kolejny z rzędu rok dużych wzmocnień kadrowych w BiOSG.
Plan działań BiOSG na 2025 rok
Główne kierunki działań związane będą z zapewnieniem skutecznej kontroli granicznej, ochrony nienaruszalności granicy państwowej na tzw. granicy zielonej oraz walka z zorganizowaną przestępczością (szczególnie w zakresie nielegalnej migracji). Na Podkarpaciu prowadzone będą zintensyfikowane działania w zakresie legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.