Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Imigranci szukali drogi do Niemiec - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Imigranci szukali drogi do Niemiec

09.11.2020 P. Z.

W Wyżnem na Podkarpaciu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech imigrantów z Afganistanu. Mężczyźni wysiedli ze skrzyni narzędziowej serbskiej ciężarówki i na pobliskiej stacji paliw szukali transportu do Niemiec.

  • patrol Straży Granicznej
    patrol Straży Granicznej

Informację o cudzoziemcach otrzymali strażnicy graniczni z placówki w Rzeszowie-Jasionce. Mundurowi z SG zawsze weryfikujący takie informacje byli na miejscu już po kilkunastu minutach. Wsparcia udzielili im policjanci ze Strzyżowa.

Trzech mężczyzn w wieku 18 lat i 25-latek nie miało przy sobie żadnych dokumentów. Ich tożsamość ustalono na podstawie oświadczeń ustnych. Imigranci od razu przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy w ukryciu. Trasę z Serbii przez Węgry i Słowację pokonali w skrzyni narzędziowej naczepy serbskiej ciężarówki. Do skrytki wsiedli bez wiedzy kierowcy na serbsko-węgierskiej granicy. Pomogli im w tym przemytnicy, za co zainkasowali po 8-10 tys. euro od osoby. Mężczyźni chcieli dotrzeć do Niemiec, gdzie mieszkają ich znajomi.

Afgańczycy dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Trwają czynności zmierzające do zobowiązania cudzoziemców do opuszczenia Polski. Tymczasem decyzją sądu zostali umieszczeni na okres 3 miesięcy w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Od początku 2020 roku Straż Graniczna na Podkarpaciu zatrzymała 116 nielegalnych imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych. Większość z nich to obywatele Afganistanu (49 osób) oraz Turcji (28 osób).

do góry