Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Syryjka podawała się za Niemkę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syryjka podawała się za Niemkę

25.10.2019 P. Z.

Na terenie portu lotniczego w Rzeszowie-Jasionce Straż Graniczna zatrzymała obywatelkę Syrii nielegalnie przebywającą w Polsce. Kobieta przyleciała samolotem rejsowym z Aten, w trakcie kontroli podawała się za obywatelkę Niemiec.

  • partol SG. Port lotniczy w Rzeszowie
    partol SG. Port lotniczy w Rzeszowie

Kobietę wylegitymowano w minioną środę (23 października) na terenie terminala portu lotniczego w Rzeszowie-Jasionce.

W trakcie kontroli legalności pobytu cudzoziemka przedstawiła niemiecki dowód osobisty. Strażnicy graniczni od razu nabrali podejrzeń co do wizerunku osoby widniejącej na dokumencie.

W trakcie rozmowy kobieta przyznała się do oszustwa. Dodała, że w rzeczywistości ma 29 lat i jest Syryjką. Próbowała wykorzystać podobieństwo prawowitego właściciela dokumentu. Chciała dotrzeć na zachód Europy.

Funkcjonariusze SG potwierdzili, że kobieta przyleciała samolotem rejsowym z Aten. Cudzoziemka usłyszała zarzuty popełnienia przestępstwa do czego się przyznała. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono tysiąc złotych. Aktualnie trwają czynności w sprawie zobowiązania kobiety do powrotu.

W bieżącym roku to trzeci tego typu przypadek ujawniony przez Straż Graniczną na podrzeszowskim lotnisku. Ostatnie podobne zdarzenie zanotowano w sierpniu. Wtedy również obywatelka Syrii usiłowała wprowadzić w błąd funkcjonariuszy przedstawiając cudzy, bułgarski dowód osobisty.

do góry