Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z Policjantami CBŚP z Gdańska zwalczającymi zorganizowaną przestępczość ekonomiczną uzyskali informację o tym, że na terenie Śląska może znajdować się nielegalna fabryka papierosów.
Bezzwłocznie podjęto działania zmierzające do jej weryfikacji.
1 lipca we współpracy ze Śląskim Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach, przeprowadzono akcję w wyniku, której zatrzymano osoby podejrzane o udział w nielegalnym procederze, zamknięto fabrykę papierosów i zlikwidowano magazyn krajanki tytoniowej.
Działania były przeprowadzone w oparciu o wymianę informacji z FIOD holenderską służbą podatkową oraz Europol. 1 lipca funkcjonariusze w sposób dynamiczny weszli na dwie posesje w m. Piekary Śląskie.
Ujawniono tam kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Funkcjonariusze znaleźli także bardzo dużą ilość gotowych papierosów i krajanki tytoniowej. Jednocześnie, na drugiej posesji odkryto magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogram krajanki tytoniowej.
Jedna z osób została zatrzymana w trakcie kierowania busem, który akurat wyjeżdżał z posesji, w momencie wejścia na obiekt przedstawicieli służb. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony błyskawicznym działaniem funkcjonariuszy i nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Jak się okazało samochód, którym kierował był wyładowany kartonami zawierającymi blisko 600 tysięcy papierosów w paczkach, nieopieczętowanych polskimi znakami akcyzy skarbowej.
W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 14 osób w wieku od 24 do 43 lat, w tym dwóch Polaków i dwunastu obywateli Ukrainy. Zatrzymani ob. Ukrainy posiadali aktualne dokumenty legalizujące ich pobyt w Polsce.
Jeden z zatrzymanych mężczyzn (ob. RP) był poszukiwany listem gończym za wcześniejsze przestępstwa.
Dodatkowo funkcjonariusze łącznie przejęli około 6 milionów sztuk gotowych papierosów oraz ponad 2 tony krajanki tytoniowej.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od 2018 roku, a papierosy były rozprowadzane jako jedna ze znanych zagranicznych marek. Następnie mogły być wywożone z Polski i rozprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej.
Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku VAT i akcyzy mogłyby wynieść ponad 8 milionów złotych. Funkcjonariusze obecnie szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób.
Zatrzymanym grozi odpowiedzialność za przestępstwa karnoskarbowe.