Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Irakijczyk nielegalnie przekroczył granicę polsko-ukraińską - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Irakijczyk nielegalnie przekroczył granicę polsko-ukraińską

08.01.2019 Elżbieta Pikor

6 stycznia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Horyńcu - Zdroju zatrzymali nielegalnego imigranta z Iraku, który pieszo przekroczył granicę z Ukrainy do Polski.

Zatrzymany 35 – letni ob. Iraku wyjaśnił, że kilka dni wcześniej przyleciał samolotem z Turcji do Kijowa, a następnie wynajętą taksówką przyjechał w rejon granicy z Polską.

Będąc jeszcze w swoim kraju, zaplanował trasę nielegalnego przemarszu i pokonania granicy z Ukrainy do Polski. Celem jego podróży miała być Wielka Brytania. Na pokonanie „europejskiej” trasy przeznaczył ponad 700 dolarów, które posiadał przy sobie.

Został zatrzymany kilka kilometrów od granicy polsko - ukraińskiej. W Placówce SG w Horyńcu - Zdroju otrzymał ciepłe napoje i mógł się ogrzać.

Następnego dnia, zgodnie z umową o readmisji, cudzoziemiec został przekazany służbom granicznym na Ukrainie.

 

W pierwszym tygodniu stycznia (2019), oprócz Irakijczyka, granicę z Ukrainy do Polski próbowało przekroczyć 5 ob. Iraku oraz  ob. Maroka. Wszyscy wrócili z powrotem na Ukrainę. Oprócz imigrantów zatrzymano także dwóch organizatorów przerzutu - cudzoziemców z legalnym pobytem w Europie.

do góry