Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Czyżby liczyli na naiwność kontrolerów Straży Granicznej? - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Czyżby liczyli na naiwność kontrolerów Straży Granicznej?

04.10.2018 Elżbieta Pikor

Tuż przed północą i po północy (3/4 października), funkcjonariusze SG z przejścia granicznego w Korczowej zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy okazali jako środki finansowe na pobyt w Polsce banknoty do gier planszowych.

  • falsyfikaty - jako środki płatnicze
    falsyfikaty - jako środki płatnicze

Funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej (woj. podkarpackie) zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy okazali jako środki finansowe na pobyt w Polsce banknoty do gier planszowych (Monopoly). Do zatrzymania doszło 3 i 4 października.

Obywatele Ukrainy, kobieta i mężczyzna  w wieku 22 lat stawili się do odprawy granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski. W trakcie kontroli paszportowej zostali poproszeni przez funkcjonariuszy o okazanie środków płatniczych na pobyt w Polsce. Wówczas okazali banknoty do gier planszowych. W sumie: pięć banknotów przypominające 100 USD, cztery przypominające 50 USD.

Podróżni usłyszeli zarzuty dotyczące usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy przy użyciu podstępu. Przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze: rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Musieli ponadto wrócić do ojczyzny.

Atrapy banknotów zostały zabezpieczone dla celów dowodowych.

Aby wjechać na terytorium państw Schengen, obywatele krajów trzecich muszą posiadać ważny dokument podróży oraz wizę (jeśli jest wymagana). Muszą również uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu, jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego (tj. 300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu).

do góry