Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Przemyt przez zieloną granicę z Ukrainy do Polski ujawniony w okolicach Kwaszeniny na Podkarpaciu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przemyt przez zieloną granicę z Ukrainy do Polski ujawniony w okolicach Kwaszeniny na Podkarpaciu

Elżbieta Pikor
02.10.2018

Funkcjonariusze z Placówki SG z Wojtkowej zatrzymali wczoraj (01października), przemyt 10 tys. paczek papierosów szmuglowanych przez zieloną granicę z Ukrainy do Polski.

1 października, funkcjonariusze Straży Granicznej z Wojtkowej w trakcie patrolu na tzw. zielonej granicy w rejonie m. Kwaszenina zaobserwowali skradające się od strony Ukrainy trzy osoby. Dalsze czynności pozwoliły ustalić, że osoby te przenosiły przez granicę kartonowe pudła.

Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa - przekroczenia granicy z przemytem - wszczęto działania graniczne. O zaistniałej sytuacji powiadomiono także stronę ukraińską.

W konsekwencji, funkcjonariusze z Wojtkowej zatrzymali po polskiej stronie dwóch mężczyzn, natomiast trzecia osoba uciekła na Ukrainę.

Przy mężczyznach ujawniono dwadzieścia kartonowych pudeł z zawartością 200 tys. sztuk (10 tys. paczek) ukraińskich papierosów o szacunkowej wartości 137,5 tys. zł. Do pudeł były przymocowane szelki, które umożliwiały mężczyznom szmuglowanie papierosów na plecach.

Dwaj zatrzymani w Polsce to obywatele Ukrainy (59 i 39 lat). Jak się okazało, byli już  karani wcześniej za podobne przestępstwa karno-skarbowe. Również, funkcjonariusze służby granicznej Ukrainy, powiadomili polską Straż Graniczną o zatrzymaniu na swoim terytorium trzeciego z przemytników.

Wszyscy przyznali się do zarzucanych im czynów. Aktualnie pozostają do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Lesku.

 

  • sprawcy przemytu papierosów zatrzymani
    sprawcy przemytu papierosów zatrzymani
  • ujawniono 20 kartonowych pudeł i parciane szelki do noszenia pakunków na plecach
    ujawniono 20 kartonowych pudeł i parciane szelki do noszenia pakunków na plecach
  • łączna wartośc ujawnionego przemytu została oszacowana na kwote prawie 140 tys. zł
    łączna wartośc ujawnionego przemytu została oszacowana na kwote prawie 140 tys. zł
do góry