Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej WARUNKI PRZYJĘCIA DO SŁUŻBY - Warunki przyjęcia do służby

Nawigacja

Warunki przyjęcia do służby

Łukasz Napora
24.06.2024

Wymogi ustawowe wynikające z ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz.U. 2024 poz. 915 z późń. zm.) stawiane kandydatom do służby w Straży Granicznej:

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:

  • posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, niekarana  za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystająca w pełni z praw publicznych, posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe* oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotowa jest się podporządkować, a także dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych (art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 12.10.1990 r. o Straży Granicznej – t.j. Dz.U. 2024 poz. 915 z późń. zm.).

*Od dnia 01.10.2023 r. kandydaci mający ukończone 18 lat, będący uczniami ostatniego roku szkoły ponadpodstawowej (czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, dwuletniej branżowej szkoły II stopnia - art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a, b i e ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe, Dz.U.2023.900), nieposiadający w dniu rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego dokumentów stwierdzających wykształcenie, będą musieli je dostarczyć przed przyjęciem do służby.

Przyjęcie kandydata do służby w Straży Granicznej poprzedza się postępowaniem kwalifikacyjnym. Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów do służby realizowane jest w sposób ciągły  i jest procesem długotrwałym. Powyższe, niejednokrotnie wiąże się z częstymi przyjazdami do komórki kadrowej BiOSG jak również innymi wyjazdami (Komenda Główna SG w Warszawie, ośrodek szkolenia SG, Podkarpacka Rejonowa Komisja Lekarska w Rzeszowie). Szczegółowy tryb i etapy postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (Dz.U.2006.23.175 z późn. zm.)

Warunkiem uznania kandydata za spełniającego określone w ustawie warunki do pełnienia służby w Straży Granicznej oraz wykazującego predyspozycje i przydatność do tej służby jest spełnienie łącznie następujących warunków:

  • otrzymanie pozytywnej oceny z pierwszego etapu postępowania;
  • osiągnięcie minimum 12 punktów na drugim etapie postępowania;
  • uzyskanie pozytywnej oceny wyników przeprowadzonego badania psychofizjologicznego;
  • uzyskanie orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej wydanego przez rejonową komisję lekarską;
  • ustalenie, że kandydat daje rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Osoby po przyjęciu do służby w Straży Granicznej, kierowane są na szkolenie podstawowe, praktykę oraz szkolenie podoficerskie do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej (Koszalin, Kętrzyn, Lubań).

Preferencje w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych:

  • ukończona szkoła średnia o profilu dotyczącym zasadniczego funkcjonowania Straży Granicznej;
  • ukończone kursy lub szkolenia szczególnie przydatne w Straży Granicznej potwierdzone odpowiednim certyfikatem lub zaświadczeniem np.:
  • kurs udzielania pierwszej pomocy;
  • uprawnienia instruktora strzelectwa, sportu, inne;
  • znajomość języków obcych potwierdzona odpowiednim dokumentem (np.: certyfikat lub dyplom ukończenia studiów w zakresie języka obcego);
  • doświadczenie w innych służbach;
  • posiadanie prawa jazdy kategorii "B" (mile widziane prawo jazdy kat. "A").
do góry