Wydarzenie odbyło się przed głównym budynkiem komendy Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu. Rotę ślubowania złożoną na sztandar Bieszczadzkiego Oddziału odebrał Komendant, gen. bryg. SG Andrzej Popko. W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza oddziału oraz rodziny i bliscy młodych adeptów SG.
Komendant pogratulował nowym funkcjonariuszom pozytywnego ukończenia wymagającego procesu rekrutacji. Podczas wystąpienia gen. bryg. SG Andrzej Popko podkreślił, że służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i wymaga zaangażowania, dyspozycyjności oraz wiedzy. Nawiązał również do szczególnego czasu i okoliczności, w jakich funkcjonariusze rozpoczynają służbę. Podkreślił ogrom wyzwań, jakie czekają na nich w służbie oraz rolę rodzin mundurowych, ponieważ służba niesie za sobą wiele wyrzeczeń, wsparcie i zrozumienie najbliższych jest nieocenione.
W grupie nowo przyjętych mundurowych jest 38 osób, w tym 10 kobiet. Poza jednym wyjątkiem są to mieszkańcy Podkarpacia. Piętnaście osób ma wykształcenie wyższe, pozostali średnie. Zdecydowana większość bo aż 27 osób ma mniej niż 30 lat, a najmłodsza trójka to dwudziestolatki.
Już w najbliższych dniach funkcjonariusze wyjadą do ośrodka szkolenia SG w Lubaniu, a po zakończeniu kursów rozpoczną służbę w placówkach SG na Podkarpaciu (głównie na przejściach granicznych w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku oraz w placówkach SG w Czarnej Górnej, Hermanowicach i Wojtkowej).
Nabór do służby w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej prowadzony jest w sposób ciągły. W 2023 roku przyjęliśmy 135 nowych funkcjonariuszy, a w przyszłym – 2024 r. planujemy wcielić do służby rekordową w historii BiOSG grupę – 200 osób. Przyjęcia planowane są na styczeń (40 osób), maj (60 osób), wrzesień (50 osób) oraz grudzień (50 osób).
Szczegółowe informacje dot. naboru do służby w BiOSG, link: https://bieszczadzki.strazgraniczna.pl/bie/praca-w-biosg/funkcjonariusze/47600,APLIKUJ-DO-SLUZBY-W-BIESZCZADZKIM-ODDZIALE-STRAZY-GRANICZNEJ.html
Dodatkowo kandydaci, którzy posiadają świadectwo dojrzałości oraz pozytywnie przejdą proces rekrutacji mogą również uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym na studia pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Łączny czas studiów w WSSG wyniesie 6 semestrów (3 lata). Studia będą realizowane w formie stacjonarnej. Absolwent studiów otrzyma potwierdzający wykształcenie wyższe tytuł licencjata na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej oraz będzie mianowany na stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.
Więcej informacji, Link: https://wssg.strazgraniczna.pl/wss/kandydat/56889,Rekrutacja.html