Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Emilia Sidor
27.03.2023

24 marca przypada 79. rocznica zamordowania w Markowej rodziny Ulmów. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów. W rocznicę tej zbrodni w Markowej odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterstwo osób ratujących Żydów.

Uroczystości zorganizowano przed budynkiem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Hołd pomordowanym złożył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda. W uroczystych obchodach wzięli również udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i służb mundurowych. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej reprezentował Zastępca Komendanta Oddziału ds. logistycznych, płk SG Robert Kielar.

Uroczystość w Markowej rozpoczęła się odsłonięciem na ścianie muzeum kolejnych  tabliczek  z imionami i nazwiskami osób z Podkarpacia, które w latach czterdziestych ubiegłego wieku niosły pomoc Żydom. Prezydent przypomniał, że pomimo upływu lat, pamięć o tragicznych losach Polaków i Żydów pod niemiecką okupacją jest wciąż żywa.

Następnie uczestnicy ceremonii złożyli wieńce pod Pomnikiem Rodziny Ulmów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 79 lat temu Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów za ukrywanie i pomoc Żydom.

 

 

  • Uroczystości w Markowej (fot. Podkarpacka Policja)
    Uroczystości w Markowej (fot. Podkarpacka Policja)
  • Uroczystości w Markowej (fot. Podkarpacka Policja)
    Uroczystości w Markowej (fot. Podkarpacka Policja)
  • Uroczystości w Markowej (źródło PUW)
    Uroczystości w Markowej (źródło PUW)
do góry