Pilotażowy projekt został zaprezentowany m.in. doradcom zawodowym, czyli osobom, które pomagają młodym ludziom w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Uczestnicy spotkania podkreślili rolę nowych technologii w poradnictwie zawodowym.
W wydarzeniu wziął udział m.in. szef resoru szkolnictwa, przedstawiciele władz regionu, samorządowcy oraz urzędy pracy i firmy uczestniczące w programie. Dzięki nowym technologiom powstały wirtualne prezentacje 45 różnych zawodów, w tym funkcjonariusza Straży Granicznej.
Pilotażowy projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie ma pomóc młodzieży w wyborze przyszłego zawodu. Filmy wykonane w technologii 180o i aplikacje w technologii rozszerzonej rzeczywistości pozwalają wirtualnie znaleźć się w miejscu pracy. Materiały posiadają również narrację opisującą zadania konkretnych specjalizacji zawodowych.
Organizator projektu, tworząc materiały współpracował z kilkudziesięcioma zakładami pracy - państwowymi i prywatnymi, a także ze służbą zdrowia i służbami mundurowymi, w tym Bieszczadzkim Odziałem SG. Pracodawcy, którzy zdecydowali się pomóc, w dniu inauguracji zobaczyli efekty pracy. Finalny produkt dotyczący służby w Straży Granicznej zostanie przekazany do BiOSG i następnie da m.in. możliwość prezentowania potencjalnym kandydatom do służby w SG realiów pracy na granicy z wykorzystaniem gogli VR.