Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Delegacja Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczciła Rocznicę Zbrodni Katyńskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Delegacja Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczciła Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Elżbieta Pikor
13.04.2021

Delegacja Straży Granicznej oddała hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Tragedia Katynia to część narodowej pamięci i tożsamości. To wyzwanie, aby kultywować pamięć, męstwo, honor, oddanie i wierność żołnierskiej przysiędze.

W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej delegacja z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na czele z jej komendantem,  gen. bryg. SG Robertem Rogozem, złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej oraz przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu.

Tego dnia zapalono znicze również na nagrobkach, które pozostają pod pieczą Bieszczadzkiego Oddziału SG - gen. Kazimierza Grabowskiego i gen. Juliana Roszkowskiego na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. świat dowiedział się o sowieckim mordzie na polskich oficerach.

81 lat temu NKWD na zlecenie najwyższych władz ZSRR dokonało masowych mordów na polskich obywatelach. Zginęło około 22 tysięcy osób. Wszyscy byli mordowani strzałem w tył głowy. Miało to miejsce w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie….  Wśród bestialsko zamordowanych byli służący w wojsku duchowni. To w hołdzie dla nich, w 2019 roku na Kalwarii Pacławskiej odsłonięto Tablicę poświęconą Pamięci Kapelanów Katyńskich i utworzono Aleję Dębów. Każde z 33 drzew tej alei jest poświęcone znanym z nazwiska duchownym różnych wyznań zamordowanym w 1940 roku. To oni byli do końca z żołnierzami Polskiej Armii.  Nieśli im pociechę, modlili się razem, udzielali spowiedzi  i razem z nimi zostali straceni śmiercią męczeńską.

Jest to pierwsze w Polsce takie zbiorowe upamiętnienie.

W dzisiejszą Rocznicę pochylmy głowy i uczcijmy pamięć o bestialsko zamordowanych Polakach.  

 • fot. złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej
  fot. złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej
 • fot. Tablica Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej
  fot. Tablica Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej
 • fot. Aleja Dębów upamiętniająca śmierć Kapelanów
  fot. Aleja Dębów upamiętniająca śmierć Kapelanów
 • fot. złożenie kwiatów na Grobie Katyńskim w Przemyślu
  fot. złożenie kwiatów na Grobie Katyńskim w Przemyślu
do góry