Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Aktualna sytuacja na podkarpackim odcinku granicy państwowej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Aktualna sytuacja na podkarpackim odcinku granicy państwowej

05.05.2021

Od 30 marca br. obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski. Aktualnie granicę z Ukrainą można przekroczyć w Budomierzu, Korczowej oraz w Medyce. Na granicy wewnętrznej UE ze Słowacją prowadzona jest kontrola sanitarna. Nadal obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Zgodnie z opublikowanym w dniu 29.03.2021 r. rozporządzaniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiiod 30 marca br. obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski.

1. Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen (na Podkarpaciu granica z Ukrainą)

  • Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Aktualnie granicę z Ukrainą na Podkarpaciu można przekraczać w:

-  Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy), 
-  Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy). Nadal nie kursują osobowe pociągi międzynarodowe z Ukrainy do Polski.
-  Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton).
 
Nadal zamknięte jest przejście graniczne w Krościenku. Nie kursują międzynarodowe pociągi osobowe z Ukrainy.
Na granicy z Ukrainą wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.
 
Kto może wjechać? Dowiedz się więcej:  >>>>link<<<<
 

2. Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen (na Podkarpaciu granica z Republiką Słowacką)

  • w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązani poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego;
  • Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

<<<<link: więcej informacji<<<<

===========================================================================

Kwarantannie po przekroczeniu granicy nadal nie będą podlegać m.in. osoby zaszczepione na COVID-19 (będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.), pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, studenci.

 

===========================================================================
 
Planując podróż zagraniczną należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim. Osoby wybierające się za granicę zachęcamy do zapoznania się z obostrzeniami w krajach tranzytowych i docelowych. Informacje dostępne są m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Szczegóły dostępne są po wybraniu nazwy kraju  >>>>LINK do strony internetowej MSZ<<<< 
 
Przydatne linki do aktualnych komunikatów publikowanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium:


 INFOLINIA – COVID-19 / Koronawirus

+ 48 22 500 40 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:15-16:15).

 

do góry