28 maja br. w Arłamowie odbył się Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej - coroczna konferencja formacji granicznych z krajów UE. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze bezpieczeństwa granic. Polskiej delegacji przewodniczył Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wiceminister Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, Dyrektor Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz przedstawiciele straży granicznych i przybrzeżnych z państw członkowskich Unii Europejskiej.
W spotkaniu wziął udział Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Delegacji z Bieszczadzkiego Oddziału przewodniczył komendant - gen. bryg. SG Robert Rogoz.
- Skuteczne zarządzanie granicami zewnętrznymi UE nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Frontexu. Agencja ma nasze pełne poparcie we wdrażaniu nowego mandatu. Jesteśmy dumni, że znajduje się w Warszawie – powiedziała wiceminister Renata Szczęch.
Coroczne spotkanie funkcjonariuszy formacji granicznych z UE organizowane jest przez agencję Frontex. Podczas tegorocznej konferencji jej uczestnicy dyskutowali m.in. o technologiach cyfrowych w kontekście ochrony granic. Zastanawiali się jak wspierać współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa oraz jak wykorzystać w działaniach nowe technologie.
Ponadto zaprezentowano program ochrony granic krajów strefy Schengen, który będzie rejestrował osoby przy wjeździe i wyjeździe z terenu Unii Europejskiej. Specjalny elektroniczny system pozwoli na kontrolowanie osób w strefie Schengen, np. posiadających wizę. Dzięki temu będzie wiadomo ile osób w danej chwili przebywa na terenie Unii Europejskiej.
Największą atrakcją dla gości z całej Europy były dynamiczne pokazy działań granicznych z udziałem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG, Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz ekspertów oddelegowanych na Podkarpacie w ramach operacji Frontex.
Jeden z epizodów dotyczył pościgu granicznego przy wykorzystaniu psów służbowych, a drugi - zatrzymania grupy groźnych przestępców posiadających materiały wybuchowe. W ramach ćwiczenia zaprezentowano także zadania wspólnego patrolu polsko-ukraińskiego na granicy zewnętrznej Schengen.
Do głównych zadań agencji Frontex należy m.in. pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie okresowych analiz ryzyka oraz zapewnienie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej. Polska aktywnie wspiera zagranicznych partnerów, biorąc udział w licznych misjach międzynarodowych. Działania polskiej Straży Granicznej związane z kontrolowaniem granic i walką z przestępczością transgraniczną są wysoko oceniane przez europejskie formacje graniczne.
na pods.info. MSWiA i Frontex