Kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski to jedno z priorytetowych zadań stawianych dzisiaj przez Strażą Graniczną. Główny celem tych działań jest walka z nielegalna migracją oraz zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Takie kontrole realizowane są zarówno w strefie nadgranicznej oraz m.in. szlakach komunikacyjnych na terenie całego kraju.
W środę (22 maja) funkcjonariusze SG z placówki w Rzeszowie-Jasionce kontrolujący legalność pobytu na terenie portu lotniczego wytypowali do legitymowania jednego z podróżnych, którzy kilkanaście minut wcześniej przylecieli samolotem rejsowym z Aten. 21-letni mężczyzna zapytany o dokumenty przedstawił biometryczny bułgarski paszport, który od razu wzbudził podejrzenia co do autentyczności. Szczegółowe badanie dokumentu potwierdziło fałszerstwo. W trakcie rozmowy „Bułgar” przyznał się że w rzeczywistości jest Afgańczykiem. Jak dodał paszport kupił w pakiecie z fałszywymi prawo jazdami oraz biletem lotniczym do Polski za 4 tys. euro, przebywając jeszcze w Grecji. Na postawie fałszywek chciał dotrzeć do Europy Zachodniej.
Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnieni przestępstwa. Dobrowolnie poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 2 lat. Cudzoziemiec zostanie umieszczony na okres 3 miesięcy w Strzeżonym Ośrodku w Lesznowoli.
Tylko w czterech pierwszych miesiącach 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili ponad 400 kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Objęto nimi przeszło 1,5 tys. osób - w większości byli to obywatele Ukrainy, Mołdawii i Iraku. 147 cudzoziemców zostało zatrzymanych, ponad 200 zobowiązanych do opuszczenia Polski, a 45 przekazanych na Ukrainę w ramach readmisji.