Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Afgańczyk ukrył się w transporcie ziemniaków aby nielegalnie dotrzeć do Francji. Trafił do Polski. Tu zatrzymała go Straż Graniczna. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Afgańczyk ukrył się w transporcie ziemniaków aby nielegalnie dotrzeć do Francji. Trafił do Polski. Tu zatrzymała go Straż Graniczna.

09.04.2019 Elżbieta Pikor

Patrol Straży Granicznej z placówki w Sanoku zatrzymał ob. Afganistanu, który dotarł do Polski z Grecji w transporcie ziemniaków. Służby zaalarmował kierowca ciężarówki zaniepokojony nietypowymi odgłosami dochodzącymi z naczepy.

  • Afgańczyk ukryty w transporcie ziemniaków
    Afgańczyk ukryty w transporcie ziemniaków

Pierwszą zaalarmowaną służbą była Policja z Brzostka ( pow. dębicki woj. podkarpackie) z którą skontaktował się kierowca ciężarówki wiozący transport ziemniaków. W trakcie wjazdu na parking w m. Zawadka Brzostecka mężczyzna usłyszał dochodzące z naczepy niepokojące sygnały.

Na miejsce niezwłocznie wezwano patrol Straży Granicznej, który w toku kontroli legalności pobytu ustalił, że między ułożonymi na paletach workami z ziemniakami ukrył się 22-letni mężczyzna. W trakcie wyjaśnień imigrant przyznał, że do naczepy dostał się nielegalnie w Grecji podczas załadunku towaru.

Następnie trasa wiodła przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację do Polski. Przez okres 4 dni nie opuszczał naczepy. Miał suchy prowiant, którym się żywił.

Pytany o cel swojej podróży twierdził, że chciał dotrzeć do Francji i tam się osiedlić. Nie potrafił wytłumaczyć dlaczego podróżował w polskiej ciężarówce.

Jeszcze będąc w Grecji za przerzut do Zachodniej Europy zapłacił organizatorom tysiąc euro.

Funkcjonariusze Straży Granicznej postawili Afgańczykowi zarzut nielegalnego przekroczenia granicy. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby jednego roku. Decyzją Sądu Rejonowego w Sanoku został umieszczanie na okres 3 miesięcy w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.

W bieżącym roku to trzeci przypadek przekroczenia granicy nielegalnie z kierunku południowego (Słowacji) w ukryciu. W styczniu br. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili ukrytych w transporcie jabłek dwóch ob. Afganistanu, a w lutym – również ujawniono dwóch Afgańczyków którzy nielegalnie dotarli do Polski w transporcie soi z Serbii.

 

do góry