6 listopada, w trakcie spotkania kadry kierowniczej Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz funkcjonariuszy, którzy w bieżącym roku uczestniczyli w misjach międzynarodowych dyskutowano m.in. na temat realiów służby za granicą oraz zasad współpracy w środowisku międzynarodowym. Funkcjonariusze podzielili się zdobytymi doświadczeniami oraz przedstawili strategie ochrony granicy w innych państwach.
Bieszczadzki Oddział SG już od wielu lat bierze aktywny udział w różnych działaniach międzynarodowych. Przykładem tego jest udział funkcjonariuszy w operacjach organizowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Nasi funkcjonariusze służą na zewnętrznej granicy UE wszędzie tam, gdzie presja migracyjna jest największa (m.in. w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Włoszech czy Rumunii).
Umundurowani strażnicy graniczni wyposażeni w sprzęt oraz pojazdy Straży Granicznej, realizują wspólnie z lokalnymi służbami wszystkie czynności związane z ochroną granicy. Dokonują kontroli w przejściach granicznych, ochraniają tzw. granicę zieloną, ustalają kraje pochodzenia migrantów przybywających do tzw. hotspotów oraz pobierają odbitki ich linii papilarnych. Funkcjonariusze SG pełnią również rolę koordynatorów misji realizowanych przez międzynarodowe zespoły oraz kierowani są do krajowych oraz międzynarodowych centów współpracy.
Zaangażowanie oraz profesjonalizm funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej są doceniane zarówno przez służby krajów do których są delegowani jak i przez Agencję Frontex.
Ponadto, Bieszczadzki Oddział SG kieruje swoich funkcjonariuszy za granicę w oparciu o umowy bilateralne. W tym roku, tego typu misje odbywają się w Republice Macedonii na granicy macedońsko-greckiej. Podkarpaccy strażnicy graniczni wspólnie z kolegami z innych oddziałów tworzą ok. 30 osobowe zespoły, które w ramach miesięcznych delegowań wspierają działania Policji Granicznej Macedonii.
W bieżącym roku, Bieszczadzki Oddział SG w ramach różnych przedsięwzięć międzynarodowych, delegował poza granice kraju 60 funkcjonariuszy.