Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna z Podkarpacia przekazała pałeczkę sztafetową do Karpackiego Oddziału SG. Bieg trwa nieprzerwanie! - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna z Podkarpacia przekazała pałeczkę sztafetową do Karpackiego Oddziału SG. Bieg trwa nieprzerwanie!

Elżbieta Pikor
28.09.2018

Wczoraj (27 września) dokładnie o godz. 16.59 funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przekazali pałeczkę sztafetową kolegom z Małopolski. Na Podkarpaciu przebiegli odcinek liczący ponad 360 km wzdłuż granicy państwa.

Pałeczkę sztafetową przekazano sportowcom z sąsiedniego oddziału SG w miejscowości Wyszowatka na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego. Z ramienia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej był obecny na miejscu Zastępca Komendanta ds. Logistycznych płk SG Robert Kielar.

Biegaczom, na zakończenie, a tym samym rozpoczęcie kolejnego etapu, zagrali muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W sztafecie wzdłuż podkarpackiej granicy państwowej (360 km), wzięło udział łącznie 129 funkcjonariuszy BiOSG oraz 78 osób spoza formacji, byli to sportowcy z klubów biegacza, żołnierze, młodzież szkolna i harcerze. Bieg odbywał się w sposób ciągły. Bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne. Trwał 48 godzin.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” został zorganizowany przez Straż Graniczną, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Sztafeta wystartowała 22 września i ma do pokonania dystans 3600 km w ciągu 18 dni. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Bieg ma charakter symboliczny – wzdłuż polskiej granicy biegną Ci, którzy na co dzień jej strzegą, a biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. Sztafeta "Wokół niepodległej" jest próbą bicia rekordu Polski na najdłuższą sztafetę biegową. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze. 

filmik Adrian Orłowski (Placówka SG w Ustrzykach Górnych)

 
 • ...zbliżają się do miejsca przekazania pałeczki sztafetowej
  ...zbliżają się do miejsca przekazania pałeczki sztafetowej
 • ...już maja za soba prawie 360 km biegu
  ...już maja za soba prawie 360 km biegu
 • ...cały czas pełni werwy.. choć za nimi 360 km
  ...cały czas pełni werwy.. choć za nimi 360 km
 • .. moment przekazania pałeczki do Karpackiego OSG
  .. moment przekazania pałeczki do Karpackiego OSG
 • ...na zakończenie - wspólne zdjęcie
  ...na zakończenie - wspólne zdjęcie
do góry