Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Historyczny banknot przedstawiony do kontroli - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Historyczny banknot przedstawiony do kontroli

16.04.2018 P. Z.

Obywatel Ukrainy przedstawił do kontroli banknot o nominale 1000 złotych. Środki miały być wykorzystane na utrzymanie w trakcie podróży. Cudzoziemiec był przekonany, że banknot wycofany z obiegu ponad 20 lat temu, będzie mógł wykorzystać zgodnie z jego nominalna wartością.

  • banknot 1000 zł
    banknot 1000 zł

   Zdarzenie miało miejsce dzisiaj (tj.16 kwietnia) w drogowym przejściu granicznym w Korczowej. Do kontroli na wjazd do Polski zgłosił się 30-letni Ukrainiec, który okazał banknot o nominale 1000 zł (dokument został wycofany z obiegu w 1995 r.).

   Posiadanie środków finansowych jest jednym z elementów kontrolowanych w trakcie wjazdu cudzoziemców na terytorium Polski.

   Cudzoziemiec, który wybierał się na 5-dniową wyprawę w celach turystycznych, sprawdził w Internecie jakie środki są wymagane i był przekonany, że ma prawo wykorzystać oryginalny polski banknot zgodnie z jego nominalną wartością. W  związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa, obywatelowi Ukrainy przedstawiono zarzuty. Cudzoziemiec przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat . Dodatkowo, Straż Graniczna wydała decyzję o odmowie wjazdu, a następnie skierowała cudzoziemca na Ukrainę.

   W pierwszym kwartale 2018 roku, w przejściach granicznych Bieszczadzkiego Oddziału SG wydano decyzje o odmowie wjazdu  wobec 4 414 cudzoziemców.  W większości przypadków, nie posiadali oni środków na utrzymanie oraz dokumentów potwierdzających cel wjazdu.

do góry