Podrobionymi dokumentami posłużyło się sześciu obywateli Ukrainy oraz jeden obywatel Mołdawii (fałszywe mołdawskie prawo jazdy).
Najwięcej dokumentów zabezpieczyli funkcjonariusze SG z Korczowej – 5 podrobionych praw jazdy i jedno ubezpieczenie OC, pozostałe „fałszywki” ujawniono na przejściu granicznym w Medyce.
Analiza dotychczasowych zdarzeń, pokazuje że cudzoziemcy w większość przypadków decydują się na sfałszowanie prawa jazdy, gdyż chcą na terenie Unii Europejskiej podjąć pracę w charakterze kierowcy. W podrobionych dokumentach posiadają uprawnienia do kierowania wszystkim kategoriami pojazdów choć w rzeczywistości mogą prowadzić tylko samochody osobowe.
Natomiast fałszowanie obowiązkowego ubezpieczenia OC dotyczy samochodów zarejestrowanych na współwłasność z obywatelami Polski. Na podrobienie dokumentu decydują się cudzoziemcy, którzy nie opłacają ubezpieczenia OC w Polsce a jednocześnie chcą uniknąć wysokiej kary za jego brak.
Dowody rejestracyjne najczęściej podrabiają cudzoziemcy, którzy nie posiadają ważnych badań technicznych – nie wykonują ich ze względu na koszty lub zły stan techniczny pojazdu.
Zatrzymani cudzoziemcy – sześciu obywateli Ukrainy i jeden Mołdawianin usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa posługiwania się fałszywymi dokumentami – grozi im za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.
W ubiegłym 2017 roku strażnicy graniczni zabezpieczyli 90 fałszywych praw jazdy to jest trzykrotnie więcej niż w roku 2016 oraz 101 podrobionych dowodów rejestracyjnych o ponad 40 % więcej niż rok wcześniej (72 w roku 2016 roku). Natomiast o 30 % zmalała liczba ujawnionych fałszywych ubezpieczeń OC - ze 149 przypadków w 2016 roku do 102 w 2017 roku.