Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Międzynarodowe spotkanie Straży Granicznej i Agencji Frontex - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowe spotkanie Straży Granicznej i Agencji Frontex

A.M.
17.11.2017

W tym tygodniu w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu miała miejsce konferencja i warsztaty zorganizowane wspólnie przez Agencję Frontex oraz Straż Graniczną.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „FP and PCC info exchange FP 2017 Land”. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 60 osób w tym 45 funkcjonariuszy służb granicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej (m.in. z Francji, Hiszpanii, Finlandii) oraz przedstawiciele państw trzecich (m.in. z Ukrainy, Albanii i Czarnogóry).

Dwudniowa konferencja (14-15 listopada) dotyczyła wypracowania najlepszych praktyk w kwestii wymiany informacji pomiędzy punktami ogniskowymi rozlokowanymi na granicach zewnętrznych poszczególnych państw Unii Europejskie a centrami współpracy policyjno – celnej, działającymi zarówno na granicach zewnętrznych jak i wewnętrznych UE.

W tej kwestii dużą aktywność  wykazują funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z punktów ogniskowych w Medyce i w Korczowej oraz z Centrum Współpracy Policyjno – Celnej w Barwinku. Od początku tego roku dzięki wymianie informacji z centrami współpracy policyjno-celnej państw członkowskich UE, funkcjonariusze z punktu ogniskowego (FPO) w PSG w Korczowej ujawnili 13 przypadków fałszerstw dokumentów oraz 11 przypadków przeterminowania pobytu przez obywateli państw trzecich. Natomiast funkcjonariusze z FPO w Medyce  w ramach realizacji  projektu „FP and PCC info exchange FP 2017 Land”, ujawnili 15 fałszerstw stempli kontroli granicznej, 9 fałszywych dowodów osobistych oraz zatrzymali łącznie 22 części kradzionych pojazdów i 3 kradzione samochody osobowe.

Międzynarodowe grono uczestników spotkania, odbyło również roboczą wizytę w Placówce Straży Granicznej w Korczowej oraz w Medyce, gdzie zostali zapoznani z infrastrukturą przejść granicznych oraz ze specyfiką zadań realizowanych przez polskich strażników granicznych.

Natomiast w czwartek 16 listopada zorganizowano warsztaty robocze w mniejszych międzynarodowych grupach, podczas których koordynatorzy z punktów ogniskowych wymieniali się doświadczeniami w kwestii współpracy z przedstawicielami służb granicznych UE delegowanymi do punktów ogniskowych tzw. TM. Funkcjonariusze TM (Team Members) to eksperci, którzy  w umundurowaniu swoich macierzystych formacji, realizują zadnia służbowe wspólnie z funkcjonariuszami służb granicznych poszczególnych krajów UE w tym również z polską Straż Graniczą.

Punkty ogniskowe tzw. Focal Points są platformą współpracy międzynarodowej. Ustanawiane są na podstawie analizy ryzyka na zewnętrznych granicach UE (lądowych, powietrznych i morskich) w przejściach granicznych szczególnie narażonych na presję migracyjną. Przyjeżdżają do nich eksperci formacji granicznych z państw członkowskich UE oraz obserwatorzy z państw trzecich tzw. funkcjonariusze TM (Team Members). Ich zadaniem oprócz wsparcia działań związanych z kontrolą graniczną jest również wymiana doświadczeń w zakresie wiedzy o dokumentach krajowych, modus operandi przestępstw granicznych czy identyfikacji migrantów.

 

 

  • Wizyta w PSG w Korczowej
    Wizyta w PSG w Korczowej
  • Międzynarodowa konferencja w BIOSG
    Międzynarodowa konferencja w BIOSG
  • Wizyta w PSG w Medyce
    Wizyta w PSG w Medyce
  • Spotkanie w PSG w Korczowej
    Spotkanie w PSG w Korczowej
  • Spotkanie w PSG w Korczowej
    Spotkanie w PSG w Korczowej
  • Międzynarodowa konferencja w BIOSG
    Międzynarodowa konferencja w BIOSG
  • Wizyta w PSG w Medyce
    Wizyta w PSG w Medyce
  • Wizyta w PSG w Medyce
    Wizyta w PSG w Medyce
  • Międzynarodowa konferencja w BIOSG
    Międzynarodowa konferencja w BIOSG
do góry