W dniach od 24 do 28 kwietnia w rejonie służbowej odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG miała miejsce pierwsza z pięciu zaplanowanych edycji szkoleń realizowanych dla funkcjonariuszy Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy.
Szkolenie to odbywa sie w ramach projektu nr 13/1-2015-FAMI pn. “Wzmocnienie współpracy z Państwami Członkowskimi oraz Państwami trzecimi w zakresie identyfikacji i powrotów”.
Projekt ten został sfinansowany z budżetu UE realizowanego w ramach Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Jego głównym celem jest zarządzania przepływami migracyjnymi po stronie Ukrainy, a także przeciwdziałanie wtórnym ruchom migracyjnym. Aktualnie, Ukraina jest dla Polski najważniejszym partnerem w zakresie współpracy sąsiedzkiej. Zbadanie obszarów wymagających wsparcia oraz konkretna pomoc ze strony polskich funkcjonariuszy zapewni bardziej skuteczną ochronę granicy państwowej i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
W szkoleniu, które prowadzili przedstawiciele Komendy Głównej SG, Śląskiego, Nadodrzańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału SG, a także Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu, uczestniczyło piętnastu przedstawicieli Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy (docelowo planowany jest udział 75 osób).
Obszar tematyczny szkolenia dotyczył m.in. ujawniania nielegalnej migracji, procesu identyfikacji cudzozienców oraz realizacji ich powrotów do krajów pochodzenia.
Uczestnicy odbyli także wizytę studyjną w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Przemyślu.