Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna uczestniczyła w Regionalnych Ćwiczeniach Obronnych na Podkarpaciu - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna uczestniczyła w Regionalnych Ćwiczeniach Obronnych na Podkarpaciu

Elżbieta Pikor
13.06.2016

W sobotę i niedziele (11 i 12 czerwca), funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ramię w ramię z podhalańczykami,  policją, strażą pożarną oraz organizacją proobronną "Strzelec brali udział w Regionalnych Ćwiczeniach Obronnych w Trzciańcu.

    Ćwiczenia odbyły się w obecności sekretarza stanu, zastępcy szefa Kancelarii Rady Ministrów Pawła Szrota, władz wojewódzkich i samorządowych Podkarpacia, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej – kierownictwa ćwiczenia oraz służb mundurowych, a także władz Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Ćwiczenia obserwował płk SG dr Piotr Patla – Komendant BiOSG.

    Celem przeprowadzonych w Trzciańcu ćwiczeń było sprawdzenie zdolności reagowania i koordynacja działania służb w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, a także zaprezentowanie zasadności utworzenia jednostek Obrony Terytorialnej.

W pierwszej części ćwiczenia, mającej miejsce w Trzciańcu, wzięli udział żołnierze 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, funkcjonariusze WZD BiOSG, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz „Strzelcy”.

    Scenariusz zakładał, że grupa terrorystów przejęła jeden z magazynów należących do Straży Granicznej. W takiej sytuacji w Placówce SG w Wojtkowej wdrożono procedury związane z przywróceniem ładu i porządku publicznego. Ponieważ, użyte przeciwko terrorystom siły i środki będące na wyposażeniu SG nie były adekwatne do ich uzbrojenia, wdrożono procedury mające na celu wydanie Postanowienia Prezydenta RP o użyciu oddziałów i pod oddziałów Sił Zbrojnych do samodzielnego działania.

Wówczas w rejon zdarzenia przybyli żołnierze wraz z formacjami Obrony Terytorialnej – „Strzelcami” z jednostek z regionu. Wezwano terrorystów do dobrowolnego opuszczenia budynków i zademonstrowano obecność sił. Czynności te, jednak nie przyniosły efektów i w konsekwencji przystąpiono do szturmowania zajętych obiektów. W wyniku przeprowadzonej akcji aresztowano, bądź unieszkodliwiono napastników.

    Drugi epizod odbył się na ważnym obiekcie strategicznym w województwie podkarpackim, jakim jest zapora wodna w Solinie. Oprócz służb zaangażowanych już w pierwsza część ćwiczenia w Trzciańcu, w Solinie dołączyły do działań WOPR, GOPR oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Sytuacja zakładała, że ochrona wcześniej została wzmocniona z uwagi na informacje o zagrożeniu ze strony różnych uzbrojonych grup. Tym razem terroryści między innymi próbowali uszkodzić zaporę za pomocą materiałów wybuchowych oraz otworzyć śluzy i dokonać znacznego upustu wody. Wszyscy zostali zatrzymani. W czasie akcji zostali ranni, których ewakuował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

do góry