31 maja 2016 r. na drodze krajowej nr 19 w rejonie byłego przejścia granicznego w Barwinku (granica polsko-słowacka), funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i służb współdziałających przeprowadzili ćwiczenia związane z przygotowaniem do planowanego na lipiec tego roku przywrócenia kontroli granicznej.
W związku z odbywającymi się w Polsce szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży planowane jest tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej. Na Podkarpaciu, przywrócenie kontroli granicznej osób wjeżdżających do Polski będzie miało miejsce w Barwinku i na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce w dniach od 4 do 9 lipca oraz od 18 lipca do 2 sierpnia.
Celem przeprowadzonych ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania Straży Granicznej do realizowania zadań w czasie przywrócenia kontroli granicznej jak też koordynacja działań z innymi służbami mundurowymi na Podkarpaciu i Słowacji. Służby uczestniczące w praktycznych ćwiczeniach: Straż Graniczna, Policja, Służba Celna, słowacka Policja ze Świdnika i Presowa - sprawdziły koordynację działań i przepływ informacji, a także systemy łączności w przypadku zaistnienia zdarzenia kryzysowego. Również, celem ćwiczeń było wypracowanie nowych rozwiązań mogących wpłynąć na podniesienie skuteczności w sytuacjach nadzwyczajnych.
Ćwiczenia odbywały się w godzinach 12.30 – 14.30 w rejonie byłego przejścia granicznego w Barwinku na kierunku wjazdowym do Polski. Głównym koordynatorem była Placówka Straży Granicznej w Sanoku odpowiedzialna za kontrolę graniczną na tym odcinku granicy wewnętrznej.
Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG dr Piotr Patla zaprosił na wspólne ćwiczenia władze i podmioty współdziałające. Prowadzone działania obserwowali m.in. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Starosta krośnieński Jan Juszczak, Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar oraz szefowie i przedstawiciele podkarpackich służb mundurowych, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, innych instytucji, samorządu lokalnego, a także funkcjonariusze Policji Republiki Słowacji ze Świdnika i Presova.
Z ramienia Komendy Głównej SG obecny był Dyrektor-Szef Sztabu KG SG płk SG Mariusz Kaźmierczak wraz ze swoim zastępcą płk. SG Mariuszem Marchlewiczem.
Oprócz zadań związanych z prowadzeniem kontroli granicznej funkcjonariusze ćwiczyli podejmowanie działań w założonych wcześniej epizodach. Scenariusz obejmował zatrzymanie obywatela UE poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania, odmowę wjazdu do Polski dla osoby przewożącej niebezpieczne narzędzia i narkotyki oraz zatrzymanie przestępców w pościgu trans-granicznym.
W epizodzie, który zakładał zatrzymanie osób szczególnie niebezpiecznych, posiadających broń, uczestniczyli funkcjonariusze Sekcji Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań BiOSG.