W tym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili już 80 przypadków posługiwania się przez obywateli Ukrainy fałszywymi lub wyłudzonymi oświadczeniami o zamiarze powierzenia pracy.
Wczoraj na przejściu granicznym w Budomierzu strażnicy graniczni ujawnili, że 32 – letni Ukrainiec próbował wjechać do Polski posługując się fałszywym oświadczeniem o zamiarze powierzenia pracy. Z dokumentu wynikało, że mężczyzna miał pracować we Włocławku. Funkcjonariusze SG ustalili, że oświadczenie nigdy nie było rejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku, a osoba która podpisała się pod oświadczeniem nie pracuje i nigdy nie pracowała w tym urzędzie pracy.
Mężczyźnie postawiono zarzut popełnienia przestępstwa posługiwania się fałszywym dokumentem. Po konsultacji z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie Ukraińcowi została wymierzona kara grzywny, ponadto mężczyzna otrzymał decyzje o odmowie wjazdu na teren Polski.
Również wczoraj funkcjonariusze SG z Sanoka prowadząc kontrolę legalność zatrudnienia cudzoziemców w okolicach Dynowa, ujawnili że 29 – letnia obywatelka Ukrainy wjechała do Polski posługując się wizą pracowniczą choć nie miała zamiaru podjąć pracy na terenie naszego kraju. Zgodnie z dokumentami kobieta miała być zatrudniona na terenie powiatu lubaczowskiego. Ukrainka przyznała, że od początku miała zamiar wyjechać do Włoch i nie była zainteresowana pracą w Polsce. Ukraince postawiono zarzut popełnienia przestępstwa przekroczenia granicy przy użyciu podstępu. Otrzymała kare 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat próby, ponadto Komendant Placówki SG w Sanoku wydał decyzje o unieważnieniu wizy oraz o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres 6 miesięcy.
Natomiast strażnicy graniczni z Placówki w Horyńcu Zdroju ujawnili, prowadząc wczoraj na terenie gminy Horyniec – Zdrój kontrolę legalności pobytu cudzoziemców, że 23 – letni obywatel Ukrainy posługiwał się wiza pracownicza uzyskaną na podstawie fałszywego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Oświadczenie było rzekomo wystawione prze pracodawcę z województwa mazowieckiego, strażnicy graniczni potwierdzili, ze takie oświadczenie nigdy nie zostało przez tego pracodawcę wystawione. Mężczyzna za popełnione przestępstwo otrzymał karę grzywny, ponadto Komendant Placówki SG w Horyńcu – Zdroju wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres miesięcy.