Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Obywatele Senegalu oraz Turcji próbowali nielegalnie przekroczyć granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatele Senegalu oraz Turcji próbowali nielegalnie przekroczyć granicę

P. Z.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali siedmiu cudzoziemców, którzy posłużyli się fałszywymi tytułami pobytowymi w celu swobodnego przemieszczania się po Europie.

  • Obywatele Senegalu z fałszywymi tytułami pobytowymi
    Obywatele Senegalu z fałszywymi tytułami pobytowymi
  • Obywatele Turcji wracają na Ukrainę
    Obywatele Turcji wracają na Ukrainę

   Zdarzenia miały miejsce wczoraj (tj. 4 kwietnia), w trakcie kontroli pasażerów podróżujących w międzynarodowych pociągach wjeżdżających z Ukrainy.

   W pierwszym przypadku, zatrzymano pięciu obywateli Senegalu w wieku od 18 do 26 lat, którzy przedstawili do kontroli granicznej ważne paszporty wydane przez władze Senegalu. Dodatkowo, w celu potwierdzenia prawa pobytu na terytorium państw Schengen,  podróżni przestawili tytuły pobytowe - trzy belgijskie oraz dwa francuskie. Funkcjonariusze Straży Granicznej dokonujący kontroli, stwierdzili brak zabezpieczeń w dokumentach a w wyniku szczegółowego sprawdzenia potwierdzili, że są one podrobione na wzór oryginalnych.

   Drugie zdarzenie miało miejsce kilka godzin później, 36-letnia kobieta oraz jej 17-letni syn - obywatele Turcji, przedstawili do kontroli oryginalne tureckie paszporty biometryczne oraz niemieckie tytuły pobytowe. W tym przypadku blankiety dokumentów pobytowych były skradzione kilka lat wcześniej a następnie bezprawnie zamieszczono w nich dane kontrolowanych cudzoziemców. Dodatkowo, w paszportach zamieszczone były fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej z niemieckiego portu lotniczego, które najprawdopodobniej miały zwiększać wiarygodność cudzoziemców.

   W związku z próbą wykorzystania fałszywych dokumentów w trakcie kontroli, cudzoziemcy zostali zatrzymani i zostaną objęci aktem oskarżenia skierowanym do Sądu. Straż Graniczna wydała dodatkowo decyzje o odmowie wjazdu. Wszyscy obcokrajowcy jeszcze w dniu dzisiejszym zostaną zawróceni na Ukrainę.

   W bieżącym roku to pierwsze przypadki posłużenia się fałszywymi dokumentami pobytowymi przez obywateli Senegalu oraz Turcji na przejściach granicznych Bieszczadzkiego OSG. Od początku roku, funkcjonariusze oddziału ujawnili łącznie 18 dokumentów uprawiających do pobytu na terytorium państw Schengen oraz 77 fałszywych odbitek stempli kontroli granicznej.

do góry